Světla do kuchyní

V kuchyni potřebujeme správné osvětlení, abychom dobře viděli na přípravu jídla. Využijeme zde více zdrojů světla, proto tu s ním můžeme doslova čarovat a dát každé zóně jinou světelnou atmosféru.

Centrální osvětlení, které slouží hlavně k orientaci v místnosti a k aktivitám, kdy nemusíme na činnosti vidět opravdu perfektně, může mít podobu zavěšených, stropních i přisazených lustrů. Ovšem v kuchyni je nutné především kvalitně nasvítit jednotlivé pracovní zóny.

Lustry a světla nad linkou
Světlo nad sporák obvykle obstará zdroj zabudovaný v digestoři. Pokud ji na chalupě nemáme, vyřeší to zářivky nebo bodová světla instalovaná pod horní skříňky, do jejich dna nebo do lišty nad horní skříňkou. Stejně je osvětlený i zbytek pracovní desky a místo u dřezu.

Výška umístění těchto svítidel se odvozuje od plochy pracovní desky. Pokud je ve stejné rovině, pak je i osvětlení v jedné linii. Často je ale dřez usazen výše nebo naopak varná deska níže, než je rovina desky. Pak je zapotřebí tomu přizpůsobit umístění svítidla nebo zesílit jeho výkon.